”Tidningen är en vaktpost, ett vakttorn. Den är en strålkastare som hjälper till att kasta ljus över det som sker i samhället både i dess negativa och dess positiva stunder. Tidningen är de enskilda människornas kontrollorgan och ska för dem skildra och tolka hur de folkvalda representanterna och ämbetsmännen sköter sina uppgifter.”
- Carl-Adam Nyeop

Bihanget är AJF:s främsta medie och vi strävar efter att hålla Er affärsjuridikstudenter uppdaterade om aktuella händelser. Bihanget är den strålkastare som hjälper till att kasta ljus över det som sker i vår utbildning, för vad vore väl en demokratisk värld utan en informationskälla?

Bihanget, som numera kommer att uppdateras via webben, är en tidning av studenter för studenter.

Sponsrad av

Hantera stress

Skicka sidan Skriv ut PDF

 

 

 

 

Det är hemskt att gå på högskolan. Som student har man dåligt med pengar, kan tvingas bo med främlingar, man äter endast matlådor och måste, trots 15 minusgrader, cykla de fem kilometrarna till skolan. Eller hur är det egentligen? Det målas ibland upp en negativ bild av hur studentlivet är, men för de allra flesta av oss som faktiskt är studenter är det toppen. Emellertid så kan vi påverkas av negativismen och det finns en faktor som kan få vem som helst att ge upp.


Stress är något som är gemensamt för majoriteten av studenterna i Sverige och resten av världen. Den negativa stressen gör att livet känns tungt och att man fullständigt skriker inombords för att finna en lösning för att få tiden och uppgifterna att gå ihop.  Anledningarna till att vi drabbas av stress är många och varierar från student till student. Den vanligaste och mest uppenbara är det egna ansvaret, att själv planera sin tid och se till att veta vad som ska vara gjort till vilket tillfälle. Det egna ansvaret kan lätt leda till stress när man upptäcker att föreläsningssalen ändrats till en som inte står på detaljschemat eller då en uppgift inte blivit gjord för att den inte blivit utdelad i handen.

Förutom att känna sig totalt överväldigad med saker som måste göras, för att man faktiskt inte ska ha slösat bort sin tid och sina lånade pengar, så finns det också måsten utöver skolan. Den sociala pressen på att vara aktiv, både “inne” och “ute”, får ofta en stor plats i vår närvaro. Tanken på att vara ensam skrämmer de flesta och detta särskilt i en ny stad med nya människor.

Den egna situationen och känslostämningen kombinerat med mindre positiva utsagor angående högskolan, gör att i en ansträngande och stressig situation så kan allt kännas fruktansvärt jobbigt. Vad många gör då är att ta till kortverkande metoder för att snabbt bli av med problemet/en. Tre vanligt förekommande är att:


·
Sitta uppe hela nätterna och försöka få in så mycket information som möjligt. Sömnen är, tyvärr, relativt nödvändigt och hjälper oss att komma ihåg saker och ting. Utan sömn blir vi även mer mottagliga för stress, och det bildas en ond cirkel.

·
Dricka hutlösa mängder kaffe och andra energigivande drycker. Koffeinet fungerar precis som vårt kära godis, vilket innebär att vi fungerar mycket bättre en kort tid, för att sedan dippa under ursprungsnivån.

·
Vänta tills dess att det bara är två dagar kvar till tentan och gå på adrenalin. För det första är det enormt stressamt att veta att man kanske inte hinner och för det andra så har saker du läser medan adrenalinet pumpar, en tendens att hamna i korttidsminnet. Så även om du klarar tentan, kommer du inte kunna mycket efteråt.

 

Tipsen för att komma ur det dåliga, vanebildande spåret kan tyckas tråkiga, men de får ses som en investering för en stressfri och belönande (ur två aspekter) framtid. Att lägga upp sin tid, i tid och organisera denna tid är i stort sett det viktigaste du kan göra. Du får en överblick över alla måsten och det kan planeras vad som får plats utöver det som behöver göras.

För att inte livet ska bli alltför tråkigt, så är det även en god idé att hitta en plats där du känner dig redo att insupa vad böcker och anteckningar har att erbjuda. Om det inte finns en redan existerande sådan, kan det vara rättfärdigat att låna en skåpbil och åka till ett trevligt möbelvaruhus och sedan bygga dig ett bo hemma. I den allra yttersta slutändan kommer det att löna sig.


Av: Josefine Lindeberg
Skribent Bihanget

 

 

Lägg till kommentar