”Tidningen är en vaktpost, ett vakttorn. Den är en strålkastare som hjälper till att kasta ljus över det som sker i samhället både i dess negativa och dess positiva stunder. Tidningen är de enskilda människornas kontrollorgan och ska för dem skildra och tolka hur de folkvalda representanterna och ämbetsmännen sköter sina uppgifter.”
- Carl-Adam Nyeop

Bihanget är AJF:s främsta medie och vi strävar efter att hålla Er affärsjuridikstudenter uppdaterade om aktuella händelser. Bihanget är den strålkastare som hjälper till att kasta ljus över det som sker i vår utbildning, för vad vore väl en demokratisk värld utan en informationskälla?

Bihanget, som numera kommer att uppdateras via webben, är en tidning av studenter för studenter.

Sponsrad av

Diplomeringen 2011

Skicka sidan Skriv ut PDF

Lördagen den 15 oktober var det dags att fira att årets avgångsklass har genomfört hela sin utbildning vid de Affärsjuridiska programmen. Resan som de började med två förvirrade veckor i en smutsig gul tröja fick ett högtidligt avslut, uppklätt i kostym och finklänning. Precis som nollningen ger ett oförglömligt minne av den första tiden som student ger Diplomeringen ett minst lika minnesvärt avslut på studieåren.



Klicka för en större bild.
Klicka för en större bild.


Det var en spänd men lycklig skara diplomander som tågade in i C4 på universitetet där lärare och anhöriga väntade för att starta diplomeringsceremonin. Under ceremonin blev diplomanderna tilldelade sina examensbevis av landshövding Elisabeth Nilsson, professor Ingrid Arnesdotter och programansvarige Johannes Lerm. Dessutom hölls flera fina hyllningstal till diplomandernas ära och LiTHe Blås och Linnéakören stod för musikunderhållning.


Efter ceremonin var det fotografering och efterföljande mingel med champagne och snittar i Kårallens restaurang. Festligheterna fortsatte sedan med en trerätters middag på Hotell Ekoxen. Sammanlagt deltog omkring 130 lärare, diplomander och anhöriga i middagen, som anordnades i form av en finsittning i äkta studentanda med tempo, sånger och gyckel. Elin Löfström och Alexander Daniels var kvällens toastmasters och uppskattade gyckel framfördes av både Jur6 och MedSex.


Stämningen var på topp och firandet avslutades med vidare mingel och dans natten lång för de som så önskade på Platå. Där slöt även flera andra affärsjuriststudenter upp för att fira och skåla med diplomanderna.Diplomeringen markerar slutet på ett äventyr och början på ett nytt. Slutet på utbildningen och äventyret i Linköping och början på ett yrkesliv som affärsjurist.


Vi i AJF hoppas att ni diplomander fick en minnesvärd dag och vi önskar er all lycka i framtiden!

Klicka för en större bild.
Klicka för en större bild.

 


 

Text: Sara Wahlberg
Redaktör Bihanget

Foto bild 1: Daniel Remnerth

Foto bild 2: Shora Ahmadi
www.shora-ahmadi.com

 

Lägg till kommentar

canakkale
by1by.com play free games juegos gratis
by1by.com play free games juegos gratis canakkale canakkale canakkale
canakkale canakkale canakkale